ALEKSANDER DOBA
Latał szybowcami różnych typów. Uzyskał trzecią klasę skoczka spadochronowego po wykonaniu 14 skoków. Jako pierwszy w historii kajakiem przepłynął Wisłą Polskę z Przemyśla do Świnoujścia. Zdobył dwukrotnie tytuł Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim. Samotnie kajakiem opłynął Bałtyk. Samotnie kajakiem dopłynął za Koło Podbiegunowe z Polic do Narwiku w Norwegii. W ciągu 41 dni samotnie opłynął Bajkał w Rosji – najgłębsze jezioro na Ziemi. Trzykrotnie przepłynął samotnie kajakiem „OLO” Atlantyk. Zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015 według pisma National Geographic. 25 marca 2018 roku ukazał się artykuł z fotografią na pierwszej stronie w „The New York Times Magazine”. Ponadto w 2011 zdobył Super Kolosa, natomiast sześć lat później kolosa za wyczyn roku. Król polskiego kajakarstwa.
KAPITAN JERZY RADOMSKI
Na pokładzie jachtu „Czarny Diament”, który został zbudowany na kopalni KWK Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, w latach 1978-2010 odbył najdłuższy 32 letni rejs w historii Polski, w którym przebył ponad 240 tys. Mm, co jest odpowiednikiem jedenastokrotnego okrążenia obwodu Ziemi. Jest to też o 60 tys. km więcej, niż odległość z Ziemi do Księżyca! Odwiedził 449 portów w 82 państwach. Za swoje dokonania zdobył wszystkie możliwe żeglarskie nagrody oraz Kolosa w 2010 roku. W latach 2012-2016 odbył sentymentalny rejs dookoła świata. Kapitan legenda.
MONIKA WITKOWSKA
Pracuje jako dziennikarka pisząca o tematyce podróżniczej, żeglarskiej i górskiej, jak również jako pilot wycieczek oraz przewodnik wypraw trekingowych. W swoich żeglarskich dokonaniach ma na koncie m.in. opłynięcie Czukotki. W 2003 opłynęła przylądek Horn, jako członek załogi jachtu „Stary” i dopłynęła do polskiej bazy antarktycznej – był to pierwszy jacht na świecie, który tego dokonał. Wyczyn ten powtórzyła w 2016 na rumuńskim jachcie ‚Phoenix’. W 2010 na jachcie „Solanus” w 3-miesięcznym rejsie pokonała Przejście Północno-Zachodnie (rejs z Grenlandii na Alaskę). Łącznie przebyła ponad 30 tys. mil morskich na małych jachtach, jak i żaglowcach, m.in. „Dar Młodzieży”, „Fryderyk Chopin”, „Pogoria” czy „Zawisza Czarny”.
W 2011 Witkowska wraz z Börje Ivarssonem została wyróżniona w konkursie Kolosy w kategorii żeglarstwo za rejs na Czukotkę i Wyspę Wrangla.
Podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów świata, na wszystkich kontynentach. W 2015 Monika Witkowska zdobyła Masyw Vinsona na Antarktydzie, stając się w ten sposób zdobywczynią Korony Ziemi .
KRZYSZTOF STARNAWSKI
Krzysztof Starnawski jest nurkiem jaskiniowym, który ma na swoim koncie wiele nurkowych rekordów oraz tysiące nurkowań – głębokich, jaskiniowych, wrakowych i podlodowych. Nurkował na biegunie północnym, na wrakach atolu Bikini na Pacyfiku, w kilku miejscach w Afryce i w setkach jaskiń Meksyku, Francji i Bałkanów. Jest instruktorem narciarstwa, żeglarstwa, wspinania, kilku federacji nurkowych oraz ratownikiem TOPR. Bez specjalnego przygotowania potrafi zanurkować na głębokości przekraczające 200 metrów !
Zdobywca Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach oraz wyróżnienia w 2000 roku za pobicie tego rekordu o 50 m. Organizator i uczestnik wyprawy, która w 2003 roku poinformowała o odnalezieniu wraku zatopionego w 1945 roku na Bałtyku niemieckiego statku MS Goya oraz wypraw do Meksyku. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Kolejny raz Starnawski dokonał pomiaru głębokości tej jaskini 27 września 2016 – 404 m, co czyni ją najgłębszą zatopioną (podwodną) jaskinią na świecie! Za wyczyn został nagrodzony kolosem. W listopadzie 2016 został nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic.
DOMINIK SZMAJDA
Podróżowanie zaczął od trampingów po Azji, ale po przeczytaniu książki Kazimierza Nowaka przesiadł się na rower. Przejechał w ten sposób wiele afrykańskich krajów: Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Mali (2008/2009), Libię (2010), Czad i Kamerun (2011). W 2012 roku przemierzył Ural Polarny i po tym doświadczeniu postanowił porzucić rower na rzecz spływów i pieszych wędrówek. Odbył łącznie cztery wyprawy do wilgotnych lasów równikowych Afryki (Kamerun, Kongo Brazzaville, Kongo DRK).
Na co dzień prowadzi Wydawnictwo Sorus i Fundację im. Kazimierza Nowaka. W 2012 na Kolosach dostał nagrodę publiczności, natomiast w 2013 zdobył nagrodę dziennikarzy. Ponadto jego prelekcje od kilku lat zdobywają wiele nagród i uznania na licznych festiwalach.
KAMILA KIELAR
Od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.
W 2017 samotnie przeszła 4700km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Lider etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree.
Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.
Laureatka Kolosa za podróż roku i dwóch wyróżnień, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Wygrywała outdoorowe konkursy fotograficzne w USA i Kanadzie. Występuje z pokazami na największych scenach w Polsce, pojawia się również na międzynarodowych festiwalach (Kanada, Ukraina, Czechy, Słowacja).
Więcej na www.kamilakielar.pl oraz mediach społecznościowych.
EMIL WITT

MACIEJ BADZIAK
Maciek Badziak (vel. Termometr) – jest chłopakiem z Pieszyc. 2 września 2015 roku wstał z fotela i ruszył w podróż na stopa do… Pieszyc. Tak powstał projekt Autostopem Dookoła Świata, który na chwilę obecną trwa już od 3 lat i 7 mięsiecy – tyle czasu wraca do domu. W międzyczasie pokonał ponad 100 000 kilometrów, zahaczył o 6 kontynentów, odwiedził 35 państw, ponad 50 wysp, przepłynął jachtostopem dwa oceany łapiąc 7 jachtostopów, 1 cargostatek i 5 promostopów. Topił się tylko dwa razy.
Czy da się okrążyć ziemię bez użycia samolotu oraz posiadania własnego jachtu? Dowiemy się o tym, jeżeli Maciek dotrze do Polski! Aktualnie jest w Kazachstanie! Więcej informacji znajdziecie na Autostopem dookoła świata.
MICHAŁ SZCZĘŚNIAK
WOJCIECH MURA – organizator
Założyciel stowarzyszenia Space for Dream oraz organizator wielu wydarzeń podróżniczych m.in. serii „Pure Poland”, której ideą jest promocja polskich parków narodowych (jak dotąd udało mu się zorganizować wydarzenia w 15 parkach). Ponadto jest twórcą festiwalu „Sylwestrowa Akademia Podróżnika”, cyklu podróżniczo-kulturowego „Hej Bieszczady” oraz festiwalu „Ludzie Wody”. Na jachcie „Czarny Diament” przepłynął Pacyfik. Jego podróż trwała 15 miesięcy. W Nowej Zelandii żeglował także na jachcie z legendarnych regat „America’s Cup”. Po powrocie do Polski wygłosił ponad 60 prelekcji podróżniczych. Wyspy na środku Pacyfiku tak bardzo go oczarowały, że w 2020 roku planuje kolejną kilkumiesięczną wyprawę.
Od pierwszego treningu na basenie kocha wodę. Pracował jako ratownik WOPR m.in. na plaży w Sopocie oraz Dźwirzynie. Na Pacyfiku pokochał freediving oraz canoe. Ponadto jest instruktorem raftingu oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w pływaniu w płetwach.